Kraków NoclegiКраков
ГостиницаCracovia HostalCracovia AlbergoCracovie Hôtel-AubergeKrakau HostelKrakow Hostel Bursa Jagiellońska - Noclegi dla grup i turystów indywidualnych
Bursa Jagiellońska - Tanie noclegi w Krakowie

Noclegi Kraków - "Bursa Jagiellońska"


Hostel


ul. Śliska 14, 30-516 Kraków, Polska

http://www.bursa.krakow.pl, e-mail: info@bursa.krakow.pl
REZERWACJA
Data przyjazdu:
Data wyjazdu:

ZDJĘCIA
   Zdjęcia hostelu
   Zdjęcia hostelu
 
   Zdjęcia Krakowa
   Zdjęcia Krakowa
 
   Zdjęcia z Polski
   Zdjęcia z Polski

PROMOCJA
Wycieczki szkolne do Krakowa

Wycieczki szkolne, grupy pielgrzymkowe - noclegi + wyżywienie

Hotel* "Junior Krakus" przy ul. Nowohuckiej 33


Nowa Huta

Nowa Huta jest unikalnym miejscem w Krakowie i w Polsce.

Stworzona i wybudowana jako zupełnie nowe socjalistyczne miasto. W przeciwieńswie do starego, tradycyjnego i konwerwatywnego Krakowa można tu poczuć pozostałości ery komunizmu.

Zbudowany w latach 50tych kombinat i budynki mieszklane dla robotników są wyrazem spójnej wizji architektury realnego socjalizmu, przeszczepionej na polski grunt ze Związku Radzieckiego i wzbogaconej polskimi akcentami przez architektów takich jak: Tadeusz Ptaszycki, Janusz Ingarden, Boleslaw Skrzybalski i innych.

Pomimo tego, że Nowa Huta jest miastem nowym może poszczycić się bogatą historią. Jej twórcy chcieli przenieść i zaszczepić socjalistyczny styl życia w Krakowie i zbudować nowe komunistyczne społeczeństwo. Jednakże mieszkańcy Nowej Huty, jak i pracownicy kombinatu byli jednymi z pierwszych, którzy stanęli w szeregu walczących z komunistyczną władzą o prawa obywatelskie i pracownicze i stali się bastionem Solidarności w latach 80tych. Bronili budowy kościoła Arka Pana oraz organizowali wiele patriotycznych demonstracji, które zwykle kończyły się starciem z oddziałami milicji. Tak więc to miasto, które zostało stworzone przez system komunistyczny w końcu stało się uczestnikiem procesu rozmontowywania komunistycznych rządów w Polsce.

Naszą wycieczkę rozpoczniemy przy Bramie Głównej Huty, przy Centrum Administracyjnym. Jest to wspaniały przykład architektury realnego socjalizmu. Dwa budynki biurowe po obu stronach bramy imitują polską architekturę okresu renesansu. Początkowo Huta nosiła imie Włodziemierza Ilicza Lenina, a obecnie nazwana imieniem Tadeusza Sendzimira działa jako przedsiębiorstwo prywatne.

Naszym następnym przystankiem będą budynki przy osiedlu Wanda i Willowym. Będziecie mieli Państwo okazję zobaczyć kompleksy budynków z kompletną infrastrukturą: mieszkania, szkoły, przedszkola, sklepy, parki i place zabaw, centra rozrywkowe itp. Są one świetnym przykładem przemyślanej architektury swojego czasu.

Następnie skierujemy się do centrum Nowej Huty - dawnego Placu Centralnego i jego okolic. Place Centraly - obecnie Plac Centralny im. Ronalda Reagana jest punktem gdzie zbiega się 5 różnych ulic łączących różne części dzielnicy. Monumentalne budynki wokół Placu są kolejnym przykładem architektury ery stalinizmu.

W dalszej części naszej wycieczki skierujemy się do Aleji Róż. Rozpoczyna się ona szerokim deptakiem, gdzie niegdyś stał ustawiony w roku 1973 pomnik Lenina. Był on jednym z najbardziej rozpoznawanych punktów Nowej Huty i Krakowa przez wiele lat. Obecnie pomnika już nie ma, my jednak będziemy mieli okazję podziwiać stylowe budynki przy deptaku.

Kolejnym miejscem jakie odwiedzimy będzie Teatr Ludowy. Podczas spaceru do Teatru będziemy mieli okazję obserwować osiedla zatopoione wśród zieleni. Teatr jest znamy z wysokiej jakości przedstawień, aktorów i reżyserów i ciekawych eksperymentów społecznych z lokalnymi subkulturami.

Naszą podróż po Nowej Hucie skończymy wizytą w Arce Pana - duchowym centrum mieszkańców dzielnicy, odkąd musieli bronić jego budowy w latach 60tych, oraz miejscu gdzie rozpoczynały się demonstracje Solidarności w latach 80tych. Zobaczymy niewielki pomnik upamiętniający ofiary komunizmu, ustawionym w miejscu, gdzie Bogdan Włosik, jeden z protestujących hutników zginął zabity przez milicję. Kościół zawiera ponadtwo interesujący zestaw stacji Drogi Krzyżowej, które są alegorią współczesnej historii Polski.

Podczas tej czterogodzinnej wycieczki zobaczycie Państwo 40 lat historii Nowej Huty od miejsca gdzie zaczął się komunizm, do miejsca gdzie się skończył.
Oferta |  Cennik |  Rezerwacja |  Dojazd - Mapa Krakowa |  Kraków - linki  |  Mapa Strony
Tanie noclegi w Krakowie Kraków Noclegi | Краков Гостиница | Cracovia Hostal | Cracovia Albergo | Cracovie Hôtel-Auberge | Krakau Hostel | Krakow Hostel
© 1996-2020 www.Bursa.Krakow.pl - Akademickie Centrum Noclegowe Kraków
20:33.18 Saturday, February 22nd Wnd week of 2020