WYDARZENIA KULTURALNE
21 - 24 lutego 2008 r.
XXVII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties
Kraków, CK "Rotunda"
(rozwiń) (zwiń)
Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej Shanties, odbywający się co roku w Krakowie, stanowi jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali szantowych w Europie. Festiwal ten gromadzi pasjonatów żeglarstwa i szant, a także przybliża świat dawnych szant. Przyjeżdżają wykonawcy z całego świata, aby przedstawić swoją twórczość ponad 10-tysięcznej publiczności.
Szczegółowe informacje dotyczące programu festiwalu znajdą Państwo na stronie:
http://www.shanties.pl
17 - 24 marca 2008 r.
V Festiwal Misteria Paschalia
(rozwiń) (zwiń)
Podczas Festiwalu
Misteria Paschalia odbywają się koncerty muzyki związanej z okresem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Tłumy publiczności przyciągają wspaniałe występy wykonawców z Polski i zagranicy oraz interesująca dawna muzyka grana na instrumentach historycznych.
Podczas tegorocznego festiwalu będzie można usłyszeć m. in. oratorium Antonia Caldary "Il Re del dolore", koncert - misterium w wykonaniu Jordi Savallego, oratorium "La Vergine dei dolori" zaprezentowane przez Rinaldo Azwińanderini z jego zespołem Concerto Italiano, barokowe "Requiem" Heinricha Ignaza Franza von Bibera, opera "Bajazet" Antonia Vivaldiego w wykonaniu Fabio Biondi wraz z zespołem Europa Galante, zobaczymy również występ legendarnych zespołów Hesp?rion XXI i Le Concert des Nations, zespołu Les Musiciens du Louvre - Grenoble, zespołu La Risonanza pod kierownictwem Fabia Bonizzoniego. Ponadto podczas festiwalu wystąpi orkiestra Accademia Bizantina pod dyrekcją Ottavia Dantone, wokalistki Roberta Invernizzi oraz Sonia Prina, kontratenor Martin Oro, Philip Pickett z New London Consort, Vincent Dumestre z zespołem Le Po?me Harmonique i inni.
Szczegółowy program festiwalu znajdą Państwo na stronie:
www.biurofestiwalowe.pl
7 - 8 czerwca 2008 r.
Wielka Parada Smoków w Krakowie
(rozwiń) (zwiń)
Wielka Parada Smoków jest jedną z najpiękniejszych imprez plenerowych w Polsce. Główną część widowiska stanowi parada smoków i rycerzy, podczas której prezentowane są figury smoków, zrobione przez dzieci ze szkół i przedszkoli, można także podziwiać rycerzy, orkiestry dęte, bębniarzy i artystów ulicznych, w tym tancerzy i szczudlarzy. Ponadto odbywa się konkurs na najpiękniejszego smoka, festyn rycerski, konkurs na rycerzy i damy dworu.
Wieczorem na bulwarach wiślanych odbywa się wielkie widowisko plenerowe, łączące efekty muzyczne, świetlne i pokazy pirotechniczne. Podczas widowiska prezentowane są figury smoków regionalnych, zaś na Wiśle zmagają się ogromne smoki z całej Europy, umieszczone na statkach i barkach, animowane przez artystów. W ramach imprezy przeprowadzany jest również Smoczy Piknik Rodzinny, podczas którego obok programu artystycznego odbywają się także liczne konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych.
21 czerwca 2008 r.
Krakowskie Wianki 2008
(rozwiń) (zwiń)
Wianki - to wspaniałe widowisko plenerowe nawiązujące do tajemniczych pogańskich obrzędów i tradycji. W dawnych wierzeniach starosłowiańskich obrzędy przeprowadzane w noc przesilenia wiosenno - letniego miały zapewnić urodzaj, zdrowie, płodność, radość i miłość. To właśnie tej nocy zioła miały magiczną moc i chroniły przed złem i czarownicami, które były szczególnie aktywne tej nocy. W najkrótszą noc roku szukano kwiatu paproci, który miał zapewnić szczęście i bogactwo, zaś przy ogromnych ogniskach odbywały się wróżby, tańce i zabawy aż do rana.
Co roku Wianki w Krakowie gromadzą ogromną liczbę osób. Podczas widowiska na bulwarach wiślanych pod Wawelem odbywają się koncerty, przeprowadzany jest konkurs na najpiękniejszy wianek, zgodnie ze słowiańskimi tradycjami są puszczane wianki na wodę oraz odbywa się fascynujący spektakl pirotechniczny na wodzie.
28 czerwca - 6 lipca 2008 r.
18. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie
(rozwiń) (zwiń)
Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie stanowi jedno z największych i najbardziej interesujących wydarzeń kulturalnych tego typu na świecie. Co roku na krakowskim Kazimierzu rozbrzmiewa piękna żydowska muzyka ludowa, muzyka klezmerska, chasydzka, śpiew synagogalny, odbywają się przedstawienia teatralne, wystawy, pokazy filmowe, a także rozmaite warsztaty, np. śpiewu chasydzkiego, hebrajskiej kaligrafii i inne.
Każdego roku podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej na Kazimierzu w Krakowie gromadzą się tysiące ludzi z całego świata. Program festiwalu, skupiony wokół kultury żydowskiej, ma na celu rozpowszechnianie idei tolerancji, wzajemnego szacunku i zrozumienia, a także umacnianie dialogu i wzajemnych stosunków międzyludzkich.
lipiec 2008 r.
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie
(rozwiń) (zwiń)
Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie stanowi nie tylko jedno z najbardziej interesujących wydarzeń kulturalnych miasta, lecz również jeden z najstarszych festiwali tego typu w Europie Środkowej. W festiwalu biorą udział zespoły teatralne z całej Europy. W ramach festiwalu można zobaczyć interesujące uliczne spektakle o wysokim poziomie artystycznym, a także występy muzyków, tancerzy, statystów i cyrkowców.
lipiec 2008 r.
14. Międzynarodowa Letnia Akademia Jazzu - Kraków 2008
(rozwiń) (zwiń)
Co roku Międzynarodowa Letnia Akademia Jazzu ściąga do Krakowa młodzież nie tylko z Polski, lecz i z innych krajów europejskich - w warsztatach biorą udział miłośnicy jazzu z Francji, Austrii, Danii, Islandii, Białorusi, a nawet Japonii. Podczas festiwalu odbywają się wykłady z historii jazzu, teorii i kompozycji, prowadzone są zajęcia w klasach instrumentalnych, klasie wokalnej, zajęcia w zespołach i Big Bandzie, warsztatom zaś towarzyszą znakomite koncerty.
15-16 sierpnia 2008 r.
VI Festiwal Pierogów w Krakowie
(rozwiń) (zwiń)
Festiwal Pierogów w Krakowie co roku gromadzi na Rynku Głównym tłumy ludzi, w tym także obcokrajowców. Podczas festiwalu krakowskie restauracje serwują pyszne pierogi, prezentując pokaźny i wielce zróżnicowany asortyment swoich wyrobów, degustujący zaś oddają swój głos na te, które im najbardziej przypadły do gustu. Degustacjom towarzyszą liczne zabawy, konkursy i występy artystyczne. Na zakończenie festiwalu jury wybiera najsmaczniejsze pierogi i wręcza zwycięskiej restauracji przechodnią statuetkę św. Jacka z Pierogami.
3-10 sierpnia 2008 r.
IX Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza
(rozwiń) (zwiń)
Podczas corocznego Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza" w Krakowie prezentowane są rozmaite style tańców dworskich. Pokazom tym towarzyszą wykłady, warsztaty, wystawy artystyczne, spektakle i koncerty muzyki dawnej, a także występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych.
13-21 września 2008 r.
VI Festiwal Sacrum - Profanum w Krakowie
(rozwiń) (zwiń)
Festiwal Sacrum - Profanum stanowi prezentację arcydzieł muzyki instrumentalnej i wokalno-instrumentalnej kompozytorów XIX i XX wieku, wyodrębnionych według klucza geograficznego, np. Austria, Rosja czy Francja. Podczas festiwalu odbywają się występy znanych artystów polskich i zagranicznych, zaś szczególnie interesujące są widowiska prezentowane w obiektach postindustrialnych.